Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ubrousková technika

18. 12. 2009

Ubrousková technika

Decoupage (čti dekupáž) ve francouzštině znamená vystřihování. Tato technika jak jsme se již zmiňovali je velice oblíbená.
Je vhodná úplně pro každého, jak pro dospělého, tak pro malé dítko. Nemusíte umět malovat, aby jste zvládli vytvořit krásný obrázek nebo ozdobit jakýkoliv předmět, který bude vypadat jako malovaný a pak s ním podarovat své známé či blízké a udělat jim tak radost dárečkem, který je dělaný s láskou.

Našli jste doma zastaralého a již okoukaného vzhledu květináč, vázu, podnos, nádobí, krabičku, láhev, ubrus, skříňku, kyblíček..... ale třeba i hodiny, rámy z obrazů, nábytek, veškeré bytové textilie, oblečení, batohy, kabelky, kravaty...... prostě cokoliv, co vás už omrzelo?


Využijte této jednoduché metody a vytvořte si sami svá díla.

Kdo tuto techniku vyzkouší či si ji již vyzkoušel, tak nepovažuje ubrousky jen za ubrousky, ale vidí je pod zcela jiným úhlem a většinou propadne kouzlu této techniky natolik, že to lze pojmenovat jako "ubrousková mánie".

Nevěříte ? Vyzkoušejte a poznáte sami :o)

Základním materiálem pro tuto techniku jsou třívrstvé papírové ubrousky,
odtud vzniklo také české pojmenování této techniky - ubrousková technika.
Samozřejmě se dají použít i jiné materiály např. decoupage papíry (decu papíry ), případně tisky (vytištěné motivy obrázků), některé tvořilky využívají dokonce také balící papíry, ale nejvhodnější a zpravidla nejčastěji používané jsou ubrousky, jelikož se dají rozložit na jednotlivé vrstvy. Poslední potištěná vrstva ubrousku je tak slabá, že po nalepení ubrousku není skoro vůbec vidět ohraničení obrázku a tím tak dokonale splyne s okolním materiálem a na první dojem obrázek působí jako malovaný.


Využití:
Touto technikou lze dekorovat cokoliv.
Nejjednodušeji se pracuje s materiálem, který nemá hladký povrch jako dřevo,keramika, karton, kámen atd.. Hůře se pracuje s materiálem, který má hladký povrch, např. sklo, plech, voskové svíčky, textil.
Velmi efektně vypadá, pokud tuto metodu použijete na méně obvyklých materiálech jako např. korek - korkové prostírání.
Abychom to shrnuli, ubrousková technika se dá tedy využít na dřevo, keramiku, porcelán, karton, kámen, sklo, plech, svíčky, textil v podstatě se u této techniky žádné meze nekladnou a záleží tedy jen na Vaší fantazii, který předmět si ozdobíte.

Co je potřeba:

Ubrousky:
Ubrousky jsou zpravidla třívrstvé a prodávají se v různých velikostech. Nejrozšířejnější jsou ubrousky o velikosti 33x33cm nebo 25x25cm, existují však jiné velikosti, ale ty nejsou tolik používány a hlavně v těchto velikostech není tak pestrý výběr motivů.

Nůžky:
I když si pomyslíte, že zmiňovat se o nich není podstatné, ale opak je pravdou.
Kvalitní, špičaté a ostré nůžky Vám velmi usnadní práci.
Navíc pokud budete mít velmi jemné motivy, tak kvalitními nůžkami docílíte přesného vystřižení.
Existují také speciální nůžky určené přímo na decoupage.

Není vždy nutné motiv z ubrousku vystříhávat, motiv lze i i jednoduše z ubrousku vytrhat.

Barvy:

Nejvíce používané pro tuto techniku jsou akrylové barvy.
A to z důvodu, že jsou vhodné na papír, dřevo, kov, sklo, plast(ne PE), keramiku, kámen, polystyren atd…
Jsou rychleschnoucí, odolné vodě a hlavně mají dobrou krycí schopnost a stálobarevnost. Tyto barvy jsou také cenově dostupné a mají širokou škálu barevných odstínů.

Štětce:
U štětců je velmi důležité, aby štětce nepouštěly chloupky.
Je tedy vhodné si pořídit kvalitní štětce. Pro začátek Vám postačí alespoň dva štětce. Jeden štětec použijete na lepidlo a lak a druhý štětec na barvu. Sami časem zjistíte, že investovat do kvalitních štětců se opravdu vyplatí. U štětců platí zásada, že po ukončení práce nikdy nezapomeňte štětce pečlivě umýt. Nedoporučujeme používat štětce našich malých dítek, které používají na malování vodovkami. :o)

Lak pro konečnou fixaci - přelakování dekorovaného předmětu:

Jelikož my ženy jsme tvorové pro které je čistota nadevše, tak určitě budete chtít, své výrobky omývat.V tomto případě je nutné, aby jste svůj výrobek zafixovali nebo-li přelakovali. Výrobek tím tak získá svoji závěrečnou úpravu. U květináčů je toto přelakování dokonce nutností - je nutné přelakovat celý květináč a to i kolem odtokové dírky a nejlépe několikrát. Laky se prodávají buď v menších baleních např. 59ml nebo 250 ml a v provedení matném nebo lesklém. Výběr laku je zcela na Vás, záleží, který druh se Vám líbí a kterému dáte přednost.

Krásné výtvory a spokojenost při práci s ubrouskovou technikou přeje Helki

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář